Karta z historii 

 

Historia powstania Ochronki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepublicznego Przedszkola w Okulicach.

Dnia 23 maja 1891 r. w Uroczystość Trójcy Świętej komisarz Zgromadzenia przywiózł trzy siostry: s. Stanisława Jur (pochodząca z Poznańskiego), s. Melania Zięba (pochodząca z Przecławia), s. Magdalena Anna Baniak (pochodząca z Bratucic) na placówkę Okulice- Bratucice.

 

Placówka powstała z inicjatywy ks. Proboszcza Jędrzeja Muchy (proboszcz od 1888 r.) i ks. Wawrzyńca Okulickiego ( rodak z Okulic, od 1882 r wyświęcony na kapłana i pracował jako wikary w Okulicach). Służebniczki BDNP zostały sprowadzone do Okulic, aby podnieść moralność ludu wiejskiego. W intencji przybyłych sióstr została odprawiona Msza Święta przez ks. Proboszcza Jędrzeja Muchę, a po nieszporach siostry zostały wprowadzone do ochronki i nastąpiło poświęcenie domku wybudowanego przez księdza Proboszcz Jędrzeja Muchę i ks. Wawrzyńca Okulickiego.

 

W kronice domowej sióstr z dnia 16 listopada 1903 roku ksiądz proboszcz Mucha tak pisze o pracy sióstr:
„Zgromadzenie tutejsze zajmuje się w ochronce małymi dziećmi i nie tylko ma dozór nad małymi dziećmi zostawionymi przez rodziców w czasie pilnych robót w polu, ale przez cały rok kształci je i zaznajamia z najważniejszymi prawdami wiary św. a nadto pracy w polu, odwiedzają troskliwie chorych w parafii, przygotowują je do odprawiania dobrej spowiedzi przed śmiercią, dopomagają im do prędszego wstania z łóżka. Są więc pomocą i podporą kościoła”.
Wydział Oświaty z Bochni i oddział „Caritas” z Krakowa wraz z milicją, dnia 28 czerwca 1962 roku odebrał i zamknął siostrom sale ochronkową. Natomiast 15 października1982 roku zostały oddane sale ochronkowe, a Przedszkole państwowe przeniesiono do Domu Ludowego w Bratucicach.

 

Matka Generalna Celina Czechowska i Siostra Asystentka Daniela Ścieżka 04 maja 1988 roku przyjechały by omówić sprawy związane z budową nowego domu i ochronki. Na to spotkanie zaproszono księdza Proboszcza Adama Mardeusza. 19 października 1988 roku dokonano wykopów pod fundamenty nowego domu, a 8 września 1991 roku w Uroczystość odpustową Narodzenia Najświętszej Maryi Panny został poświęcony nowy dom i ochronka przez księdza Biskupa Jana Styrnę. Natomiast 3 listopada 1991roku na nowo zaczęła funkcjonować ochronka. O godzinie 8:00 została odprawiona Msza Święta na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Zgłoszono 24 dzieci do ochronki a wychowawczynią w ochronce była s. M. Natana Kasprzyk.
Szanujemy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystko” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie. Polityka prywatności.

Niezbędne Wymagane do działania sklepu, koszyka i bezpieczeństwa strony. Zawsze włączone.
Analityczne Pomagają nam ulepszać stronę (Google Analytics).
Marketingowe Google Ads, Facebook Pixel. Pozwalają na dopasowanie reklam.