Karta z historii 

 

Historia powstania Ochronki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepublicznego Przedszkola w Szebniach.

Autorem idei Utworzenia Ochronki w Szebniach był proboszcz szebienski ksiądz prałat Edmund Dutschka w porozumieniu z kolatorem kościoła Janem Gorajskim.
3 Czerwca 1930r. do Szebni przybyły pierwsze siostry. W uroczystości Trójcy Przenajświętszej ks.dr kan. Stefan Mamidłowski dokonał poświęcenia ochronki i domu zakonnego. Opieką nad dziećmi oraz ich wychowaniem zajęła się siostra Alkantara Rataj. Dzieci gromadziły się w ochronce szczególnie w porze wiosennej i letniej, gdy rodzice byli zajęci praca w polu. W wychowankach szczególnie kształtowano patriotyzm, miłość do Boga i Ojczyzny.  

 

Po wybuchu wojny zostają zamknięte wszystkie Ochronki prowadzone przez Zgromadzenia. W Szebniach również zawieszono działalność Ochronki . Rządy niemieckie obawiały się zbyt patriotycznego wychowania młodych Polaków.
W czasie okupacji ochronka była nieczynna, zajęta była przez wojsko niemieckie.
Po zakończeniu działań wojennych i uporządkowaniu przez Szebnian (na prośbę ks. J. Opioły) ochronka na nowo zaczęła pełnić swoją funkcję (od 25 czerwca 1945).
W 1946 r. do ochronki uczęszczało 60 dzieci. Wychowawczynią była siostra Maria, a po niej s. Teonilla.
Od 1 maja 1950 r. ochronka w Szebniach prowadzona była jako przedszkole „CARITAS”.

 

W Latach 60-tych wszystkie przedszkola „CARITAS” przejęły władze państwowe. Powiatowa Komisja Lokalowa w Jaśle19 lipca 1962 wydała decyzję o przejęciu lokalu użytkowanego dotąd przez „CARITAS” w Szebniach dla celów Przedszkola Wiejskiego, będącego pod zarządem Wydziału Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Jaśle.

 

Mimo iż dom jest własnością sióstr  to pomieszczenia dla dzieci, czyli duża sala i korytarz miały służyć dla celów Przedszkola Wiejskiego z zatrudnionym świeckim personelem.
W 1964 r. oddano do użytku budynek nowej szkoły w Szebniach, zaś stary adoptowano na przedszkole.
W 1968 r. przedszkole wyprowadziło się z budynku zakonnego. Siostry nie prowadziły ochronki. Zdarzało się, że siostry przyjmowały na kilka godzin małe dzieci, gdy nasilały się prace polowe.
        
      
 W 1990 r. na zebraniu wiejskim w Szebniach podjęto uchwałę o likwidacji świeckiego Przedszkola Wiejskiego i rozpoczęto starania o przywrócenie ochronki i oddanie jej w ręce sióstr Służebniczek.
Przez 16 lat pracą ochronki kierowała niezmordowana siostra M. Libia Koprowska.
Od 01.09.2012 roku Ochronka nosi nazwę: OCHRONKA ZGROMADZENIA SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK BDNP PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE
Wpisana do Ewidencji szkół i placówek niepublicznych, prowadzonej przez Burmistrza Miasta i Gminy Jasło Organem Prowadzącym naszą Ochronkę jest
Zgromadzenie Sióstr Służebniczek BDNP  z siedzibą w Tarnowie, reprezentowana przez Przełożoną Prowincjalną.
Szanujemy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystko” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie. Polityka prywatności.

Niezbędne Wymagane do działania sklepu, koszyka i bezpieczeństwa strony. Zawsze włączone.
Analityczne Pomagają nam ulepszać stronę (Google Analytics).
Marketingowe Google Ads, Facebook Pixel. Pozwalają na dopasowanie reklam.