Karta z historii
Historia powstania Ochronki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepublicznego Przedszkola w Markowej.
Działalność Ochronki w Markowej ściśle wiąże się z rozpoczęciem posługi Sióstr Służebniczek w tutejszej parafii. Pierwsze przygotowania do zaproszenia Sióstr Służebniczek do Markowej podjął w 1935 roku tutejszy Proboszcz – Ks. Dziekan Władysław Tryczyński oraz p. Antoni Bytnar.
Matka Generalna Dorota Biendara na zaproszenie odpowiedziała i posłała dwie siostry: przełożoną s. Leonardę Radecką i s. Henrykę Nintę, które objęły opieką dzieci, których było dużo, chodziły także z posługą do chorych (dawały zastrzyki, stawiały bańki). Siostry mieszkały gościnnie w domu p. Bytnara do 30 kwietnia 1936 roku, gdyż wtedy została erygowana placówka Sióstr Służebniczek BDNP w Markowej i siostry zamieszkały w wybudowanym i ofiarowanym im domu. Do pracy z dziećmi w Ochronce przybyły też dodatkowo dwie siostry: s. Elilianna i s. Leokadia.

Gdy w 1939 roku wybuchła II woja światowa siostry prowadziły trzy oddziały dzieci ochronkowych: w Górnej Markowej, w Dolnej i Środkowej. W czasie wojny siostry opiekowały się dziećmi, chorymi i gotowały zupy dla biednych w Górnej Markowej. Po zakończeniu wojny siostry nadal prowadziły Ochronkę dla dzieci, troszczyły się także o czystość bielizny kościelnej i zdobienie ołtarzy w kościele, posługiwały wśród chorych w parafii, prowadziły gospodarstwo rolne, które było ich głównym źródłem utrzymania.
Bardzo bolesnym doświadczeniem dla Sióstr była likwidacja w 1963r. przez władze państwowe Ochronki. Zajęto siostrom większą część domu i urządzono Przedszkole Państwowe, które prowadziły osoby świeckie przez 22 lata. Siostrom pozostawiono dwa pokoje. 14 lutego 1985 roku oddano siostrom zajętą część domu, a Przedszkole Państwowe przeniesiono do budynku w pobliżu kościoła. W sierpniu tego roku rozpoczęto prace remontowe domu.
