Karta z historii
Historia powstania Ochronki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Niepublicznego Przedszkola w Pilźnie.
Początki pilzneńskiej ochronki sięgają roku 1931, w którym to powstał dom Sióstr Służebniczek w Pilźnie. Inicjatorem tego dzieła był ks. Karol Fąferko, a realizatorem jego pomysłu stał się miejscowy proboszcz, ks. Florian Moryl.
Od początku swego istnienia ochronka była otwarta dla 45 dzieci. Działalność opiekuńczo-wychowawcza sióstr została częściowo zawieszona na czas II wojny światowej. Siostry włączyły się w tym czasie w akcję patriotyczną i charytatywną. Podczas epidemii tyfusu zamieniły ochronkę w szpitalik. Ponieważ dzieci także potrzebowały opieki, siostry zorganizowały przedszkole w budynku pilźnieńskiego „Sokoła”, a potem w budynku parafialnym. Przychodziło tam codziennie około 70 dzieci w wieku przedszkolnym. Dopiero po wojnie, gdy zbombardowany dom sióstr został wyremontowany, wznowione zostało w nim funkcjonowanie ochronki. Codziennie przychodziło około 55-80 dzieci. Siostry prowadziły zajęcia od godz. 9.00 do 13.00.
Od 1946 roku ochronka, podobnie jak wszystkie przedszkola katolickie w Polsce, została przekształcona w Przedszkole Caritas, która odpowiadała za organizację opieki nad dziećmi oraz wspomagała placówkę finansowo. Od 1950 roku władze komunistyczne ograniczyły liczbę dzieci w ochronce do 30, a godziny otwarcia do 5.
Ostatecznie w 1962 roku ochronka Sióstr Służebniczek została przejęta przez państwo i przekształcona w Państwowe Przedszkole nr 2 w Pilźnie. Zajęcia z dziećmi prowadziły panie świeckie. Sytuacja taka trwała aż do 1988 roku, w którym przedszkole państwowe przeniosło się do nowego budynku. Siostry wznowiły działalność ochronki, tworząc w niej jedną grupę przedszkolaków.