Wielki Post to czas refleksji, nawrócenia i wspólnej modlitwy. Dla rodzin związanych z Ochronką stał się on także okazją do głębszego przeżywania wiary w gronie najbliższych. W tym roku wspólne rodzinne wielkopostne spotkanie rozpoczęło się 28 marca od drogi krzyżowej w kościele parafialnym w Szebniach.
Droga krzyżowa – dzieci i rodzice razem u stóp krzyża
Pierwszy dzień wielkopostnych rozważań miał szczególnie rodzinny charakter. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi rozważali mękę Jezusa, wchodząc głębiej w tajemnicę Jego ofiary. Dzieci aktywnie włączyły się w nabożeństwo, niosąc tablice symbolizujące poszczególne stacje oraz śpiewając pieśni przepraszające za nasze grzechy. Ich zaangażowanie poruszyło wszystkich, ukazując piękno dziecięcej wiary i prostoty.
Konferencja o wychowaniu w duchu katolickim
Drugiego dnia, 29 marca, odbyło się kolejne ważne spotkanie. Siostra dyrektor Ochronki zaprosiła na konferencję księdza dr. Jakuba Kuchtę, który wygłosił prelekcję na temat wychowania dzieci w duchu katolickim. W swoim wystąpieniu oparł się na Katechizmie Kościoła Katolickiego, wypowiedziach papieża Pawła VI oraz własnych doświadczeniach jako katechety. Postawił pytanie, które dotyka każdego rodzica: czy wychowanie jest obowiązkiem, krzyżem czy też powołaniem? Jego słowa skłoniły uczestników do refleksji nad własnym podejściem do roli rodzicielskiej.
Podczas konferencji dzieci pozostawały pod troskliwą opieką sióstr i pani pracujących w Ochronce. Specjalnie dla nich przygotowano przedstawienie, które przybliżyło im postacie towarzyszące Jezusowi w drodze na Golgotę. Dzieci ze szkoły w Moderówce wcieliły się w role Szymona z Cyreny, Matki Bożej, płaczącej niewiasty oraz żołnierza. Widowisko pomogło najmłodszym lepiej zrozumieć wydarzenia Wielkiego Piątku.
Msza Święta w intencji rodzin
Kulminacyjnym momentem tego dnia była Msza Święta sprawowana przez księdza dr. Jakuba Kuchtę w intencji wszystkich rodzin z Ochronki. Dzieci z radością włączyły się w liturgię, śpiewając wielkopostne pieśni i czynnie uczestnicząc w modlitwie. Rodzinne przeżywanie Wielkiego Postu w Ochronce pokazało, jak ważne jest wspólne budowanie wiary. Dni te stały się czasem modlitwy, refleksji i wzajemnego umacniania w duchu chrześcijańskim, a ich owoce z pewnością będą obecne w sercach dzieci i rodziców.
Dziękujemy s. Kasi za jej otwarte serce, zaangażowanie i troskę o duchowy rozwój naszych rodzin. Księdzu dr. Jakubowi Kuchcie składamy podziękowania za słowa, które poruszyły nasze serca i umocniły nas w naszym powołaniu do rodzicielstwa. Dziękujemy siostrom i pani, które zaopiekowały się naszymi dziećmi umożliwiając pełne uczestnictwo w konferencji.