Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią odróżnić fikcji od rzeczywistości i nie ma się co temu dziwić. Zaczynają dopiero poznawać świat, zdobywając wiedzę i doświadczenie o przedmiotach, zjawiskach i ludziach.
Wyobraźnia dziecka buduje na tym, co zostało poznane i doświadczone, a ten proces dopiero się rozpoczyna. Należy więc zwrócić uwagę na rozwój dziecięcej wyobraźni i na to, co ją w tym wieku kształtuje.
Może trzeba zadać sobie pytanie: Co jest głównym źródłem poznania rzeczywistości przez nasze dzieci? Czy poznają świat z telewizji, czy poprzez czas spędzony z rodzicami, czy w czasie zajęć edukacyjnych w przedszkolu?
Niestety, zdarza się, że to właśnie świat bajek i życie w świecie fikcji kształtuje wyobraźnię dziecka, co wpływa ujemnie na jego rozwój, przede wszystkim emocjonalny i społeczny. Często dorośli nie zdają sobie sprawy, jaki wpływ na rozwój wyobraźni dziecka ma przekaz medialny. Warto więc przyjrzeć się programom i bajkom, które dzieci oglądają, gdyż zdarza się, że dzieci przyjmują negatywne zachowania od swoich ulubionych bohaterów. Utożsamiają się z nimi, naśladują ich sposób zachowania, powtarzają wypowiadane przez nich słowa i często nawet chcą nosić takie samo ubranie, jakie nosi wybrana postać.
Oglądane obrazy pobudzają dziecko do zachowań, których nie rozumie i nie jest w stanie się im przeciwstawić, bo nie ma jeszcze wystarczająco silnej woli. Należy więc zatroszczyć się o odpowiedni dobór programów i bajek oraz sprawdzenie treści, jakie one zawierają. Starannie dobrane mogą kształtować wyobraźnię dziecka i być zachętą do zabawy, w której dorośli powinni dziecku towarzyszyć.
Rozwój wyobraźni dziecka jest bardzo ważny, a więc warto, aby rodzice i nauczyciele w przedszkolu w nim świadomie i czynnie uczestniczyli, np. poprzez:
– umożliwianie kontaktu z dziecięcą literaturą, np. baśniami, które kończą się morałem, uczą odróżniania dobra i zła, porządkując świat dziecka,
– towarzyszenie przy oglądaniu bajek i rozmowę na temat ich treści,
– zabawę w teatr,
– odgrywanie scenek przygotowanymi wspólnie pacynkami,
– tworzenie historyjek obrazkowych,
– wykonanie własnej książeczki,
– zabawy: dokończ zdanie…
– twórcze zabawy plastyczne i muzyczne.
Zapamiętajmy, że dzieci z dobrze rozwiniętą wyobraźnią są twórcze, lepiej się uczą i łatwiej radzą sobie z napotykanymi trudnościami. Warto więc towarzyszyć dzieciom w rozwijaniu ich wyobraźni, zwracając uwagę na to, że dzieciom podoba się to, co podoba się tym, którzy są w jego życiu ważni i których chcą naśladować.
s. Edyta Piekarz